6 lipca 2020

14 lipca, godzina 10:00 – Webinar: Estoński CIT – czy będziesz płacił podatek dochodowy w przyszłym roku?

Czy będziesz płacił podatek dochodowy w przyszłym roku? – czyli krótko o podatku estońskim w Polsce. W czerwcu bieżącego roku wrócił temat zapowiadanego w zeszłorocznym expose premiera estońskiego CIT-u. Ten nowy sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby prawne zacznie obowiązywać w Polsce w 2021 roku.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, od stycznia przyszłego roku 200 tysięcy spółek kapitałowych nie będzie musiało płacić podatku dochodowego, jeżeli nie będzie wypłacać swojego zysku w postaci dywidendy. Estoński CIT ma zachęcić przedsiębiorstwa do reinwestowania tych środków, co w konsekwencji prowadzić powinno do wzrostu produktywności, innowacyjności oraz konkurencyjności firm. Jednym z głównych celów tego rozwiązania jest wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wzmożona aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw oznacza również nowe miejsca pracy oraz większą atrakcyjność Polski z punktu widzenia inwestorów zagranicznych. Brzmi bardzo pozytywnie, niemniej jak zawsze w podatkach, diabeł tkwi w szczegółach, a dokładniej, w tym konkretnym przypadku – w warunkach. A tych, pomimo braku projektu przepisów wprowadzających estoński CIT, zostało zasygnalizowanych bardzo dużo i z pewnością optymistyczna wizja 200.000 spółek kapitałowych niepłacących podatku dochodowego na bieżąco od 2021 r. już teraz wydaje się nieco naciągana.

Jakie są założenia reformy? Które przedsiębiorstwa będą się kwalifikować do grupy uprzywilejowanych spółek? Czy można już teraz rozpocząć przygotowania do wprowadzenia „estońskiego CIT-u”? Członek wspierający Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami Arena Advisory zaprasza na krótkie podsumowanie.

Więcej szczegółów i rejestracja: https://arenaadvisory.com/webinar-estonski-cit-czy-bedziesz-placil-podatek-dochodowy-w-przyszlym-roku/

 

Aktualności , , ,